A tervek szerint hamarosan megjelenik az új regényem, ami 6 hét alatt játszódik. Mivel ez a 6 hét nagyon meghatározó szakasz, úgy döntöttem, indítok egy olyan cikksorozatot, amiben mindig 6 dolgot mesélek el a regény kapcsán. Ma a címválasztásról lesz szó.
Ha valaki jártas a Könyvmolyképző magyar szerzőinek világában – vagy csak az én blogomon –, tudhatja, hogy a címadás nehéz menet. Majdnem olyan nehéz, mint megírni egy regényt. Egyesek azt állítják, nehezebb.
Címötletek a bullet journalomban
Akárhogy is, a készülő regényeket már mindig munkacímen emlegetjük, és készen állunk arra, hogy a végén a szerkesztés közben vagy akár után, nekiessünk újra és újra a címkeresésnek. Hiszen mégiscsak a cím az egyik első dolog, ami megszólítja az olvasót (és nem lehet minden könyvnek az a címe, hogy Olvass el!) – így hát azt szeretnénk, ha elég erős, emlékezetes lenne, érzelmet váltana ki. Azt se bánnánk, ha kapcsolódna a könyvhöz – bár Umberto Eco szerint ez nem létszükséglet.
Így hát a tökéletes cím megtalálását néha akkor is hosszú keresés előzi meg, ha utána egyszer csak bekattan a tökéletes megoldás. Amikor írni a kezdtem a 6 hét a világot, volt egy munkacímem, de egyértelmű volt, hogy keresnem kell másikat. Ezért lettek változataim.
Nézzük meg, hogy alakult a kézirat címe:
1, Kulisszajárás
Ez volt az első cím – amiről Varga Bea nagyon hamar megmondta, hogy nem fog jól működni –, és a laptopomon a kézirat első változatai mind ezzel a címmel vannak elmentve. Eleinte Nellit nem gyakornoki programra akartam küldeni, hanem ifjúsági programba, aminek Kulissza lett volna a neve (sőt, KULISSZA, azaz Különleges Ifjúsági Színházi Alkalmak).
De aztán elbúcsúztam az ifjúsági program gondolatától, Nelli elhagyta a középiskolát és elkezdtem új cím után nézni, mert már nem volt annyira indokolt a kulissza szó címbe pakolása.
2, Művészbejáró
A járás megmaradt, a gondolat egyszerűsödött. Végül is hova kívánkozik a lány, aki a színház titkait akarja megtudni? A művészbejáróhoz, meg főleg a világba, ami mögötte feltárul. Ugyanakkor végig „egynek jó lesz” kategória volt a fejemben ez a cím, nem éreztem igazán erősnek.
3, Függöny mögött
Esetleg A függöny mögött – egyszerű és nagyszerű, amennyiben nem egy ablakon beleskelődős krimire asszociálsz, hanem a függönyről egyből a színház jut eszedbe. Hát, nekem biztosan, mert az ablakom elé négy éve nem vettem függönyt, a színházakban meg többnyire ott van, de azért nem biztos, hogy ez igaz mindenkire…
4, Dráma, dráma, dráma
Na, hát ez a cím azt sugallja, hogy nehéz dolgok – vagy hisztizések – várnak a szereplőkre. Ez nem teljesen igaz, mert hiába vannak komoly események és nehéz pillanatok, az egyik ajánló szerint például ez az eddigi legkönnyedebb könyvem. Mindenesetre ezt a címet lényegében felírtam a listámra, egy amolyan „majd lesz valami” gondolattal.
5, 6 hét a világ
Ötödik címötlet volt a 6 hét a világ, amit én eléggé meg is szerettem, úgyhogy írás közben már ez lebegett a szemem előtt, hogy hat hét – és a regényt 6 nagyobb fejezetre (plusz egy epilógusra) osztottam, ami ennek a hat hétnek felel meg. (Persze, ezen belül is vannak fejezetek, üzenem azoknak, akik a rövidebb fejezetek hívei.)
Én egyre lelkesebb voltam, de tudtam, hogy a cím majd akkor lesz végleges, amikor leleplezzük a borítót, szóval bár a 6 héttel dolgoztam, tudtam, hogy még bármi lehet.
6, 6 hét az egész világ
Már eléggé sínen volt a regény – regény elfogadva, szerkesztés kész, borítók fölött töprengtünk –, amikor felmerült, hogy a színház az egész világ mondásra még jobban rímelhet a 6 hét az egész világ cím. Hátránya, hogy nem annyira lendületes, mint a 6 hét a világ, előnye ez a rímelés.
Így hát erről csaptunk egy szavazást is a Vörös Pöttyös Facebook oldalán, és bár a borítóleleplezésig (meg hát eddig a cikkig) hivatalosan nem kommunikáltam, de végül az egész világ nem nyert.
Hosszú idő után ez az első olyan regényem, aminek a címe a leadás óta nem változott. Ettől még máskor is volt már, hogy én hoztam a végleges címet is: a Kezdjetek el élni!-t én dobtam be, amikor ment az ötletelés.
A Szelídíts meg! pedig Katona Ildikó nagyon találó ötletéből érkezett.
Azoknak a címeknek is örültem, de most, hogy a regény szerkezetét is a hat hétre építettem, különösen örülök ennek.
Hamarosan pedig láthatjátok a borítót és remélhetőleg előrendelhető is lesz a kötet. A Könyvmolyképző Kiadó oldalán és Molyon már fent van. Csak pár hetet kell várni...
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.