A tervek szerint ősszel jelenik meg az új regényem, ami 6 hét alatt játszódik. Mivel ez a 6 hét nagyon meghatározó szakasz, úgy döntöttem, indítok egy olyan cikksorozatot, amiben mindig 6 dolgot mesélek el a regény kapcsán. Ma jöjjön 6 színdarab, ami kisebb vagy nagyobb szerepet kap a regényben.
Mint tudjátok, az ősszel megjelenő regény egy színházban játszódik majd, és a színházban nyilván vannak színdarabok. Éppen ezért most hozok 6 olyan drámát, ami ilyen vagy olyan módon előkerül a regényben. Mindenütt írok arról is, hogy nekem mit jelent az adott darab.
1. Rosencrantz és Guildernstern halott
Tom Stoppard drámája okkal áll az első helyen: ezt próbálják K.M.-ék az alatt a 6 hét alatt, amit végigkövetünk a regényben.
De mi ez a színdarab? Hát, először is egy Hamlet fanfiction, hiszen Shakespeare drámájának két mellékszereplője a főhőse, és az ő tragédiájukra fókuszál. Emellett az útkeresés, az önálló döntések és a barátság fontos még – számomra – ebben a drámában. De erről sokat olvastok majd a regényben is.
2. Jézus Krisztus Szupersztár
Webber musicaljét a regényben nem játsszák el, viszont ez az, amit a gimnáziumi színjátszókör előadott még évekkel korábban, amikor Nelli megismerte K.M.-et. Éppen ezért időnként előkerül a Jézus Krisztus, ahogy a közös élmények is.
Én személy szerint is szeretem egyébként ezt a musicalt, főleg a klasszikusnak nevezhető, 1973-as filmet, de valójában színházi feldolgozásokat is.
3. Rómeó és Júlia
Ha színház és dráma, akkor talán a Rómeó és Júlia jut elsőre a legtöbb ember eszébe – ebben a regényben is előkerül, habár direkt nem ezt választottam „fő” színdarabnak. Viszont Nelli egy Rómeó és Júlia előadás miatt barátkozott össze még középiskolás korában az egyik legjobb barátnőjével, és amikor a nagy szerelemről szó esik, többször is példálóznak ezzel a drámával.
4. Sirály
A regényben a Sirály egyik meghatározó kelléke kerül elő – egy kitömött sirály –, illetve K.M. karrierje szempontjából fontos ez a dráma: ugyan K.M. játszik benne, de nem a hősszerelmes szerepét kapta, azaz itt megmutathatja/megmutathatta, hogy nemcsak jóképű, de tehetséges is. Persze Nellinek biztosan nem kellett bizonyíték…
Én egyébként nagyon kötődöm a Sirályhoz, egy időben minden elérhető korábbi rendezést, feldolgozást megnéztem belőle. Talán azt szerettem mindig is, hogy mennyire őszintén mutatja meg a művészlét, művésszé válás nehézségeit.
5. Az élet álom
A regény legfurcsább színdarabja Calderón drámája, ezt ugyanis kevesen ismerik. Az élet álom az az előadás, amit a regényben Nellivel együtt megnézünk a Molnár Ferenc repertoáron lévő előadásaiból, sőt, még egy kis értelmezést is kapunk róla Mátétól. Ha nem ismered a drámát, ne aggódj: azok az előolvasók is mindent értettek, akik nem ismerték.
6. A padlás
A padlás azért került ide, mert kicsit kapudrognak érzem színház-tekintetben. Én és sokan a korosztályomban ezt (vagy az Ózt) láttuk először a Vígszínházban – aztán menthetetlen színházrajongók lettünk. Mindenesetre Nellivel is ez történt, sőt, a színházrajongó főbb szereplőkkel is.
Ezek a legfőbb drámák, amik előkerülnek a regényben – de szó esik még másról is. Persze, ha te ezeket nem olvastad, akkor sem kell aggódnod: minden fontos dolog kiderül a regényből. És nyugodj meg, nem fogod irodalomórán érezni majd magad ;)
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Kommentezéshez lépj be, vagy regisztrálj! ‐ Belépés Facebookkal