A tervek szerint ősszel jelenik meg az új regényem, ami 6 hét alatt játszódik. Mivel ez a 6 hét nagyon meghatározó szakasz, úgy döntöttem, indítok egy olyan cikksorozatot, amiben mindig 6 dolgot mesélek el a regény kapcsán. Ma jöjjön 6 érdekes színházi munka!
Mindenki tudja, hogy vannak a színészek, akik eljátsszák és van egy rendező, aki megrendezi az előadást. Jelmez- és díszlettervezőről is hallottunk már. Esetleg koreográfusról. De ennél sokkal több ember áll egy előadás mögött. Hogy ki mindenki, az kiderül majd a regényből, úgyhogy nem fogom most teljesen lerántani a leplet, de azért jöjjön néhány érdekesség ;)
1. díszítő
Ez a megnevezés nem arra az emberre vonatkozik, aki a jelmezeket szépíti, netán a színészek arcát festi, hanem a díszlettel kapcsolatos. Mégpedig a díszletek mozgatásával. A díszítők ugyanis azok, akik berendezik a színpadot. Előadás előtt beépítik, előadás után (vagy másnap, munkarend kérdése) lebontják a díszleteket. Menő, de fizikailag megterhelő munka.
2. dramaturg
A titokzatos valaki, aki a szövegekkel foglalkozik. Jó, de miért kell szövegekkel foglalkozni, ha egyszer ott a színdarab? Néha már a színdarab kiválasztásában is részt vesz a dramaturg, de ha láttál már olyan előadást, ahol nem pontosan azt mondták a színészek, amit a drámakötetben olvastál (a legtöbb előadás ilyen), akkor ott bizony a dramaturg kapott szerepet. És ez csak egy része…
3. kellékes
Van a díszlet és van a jelmez, eddig világos. De vannak még azok a tárgyak, amiket a színészek játék közben kézbe vesznek, használnak. Ez a kellék. Meg kellék az étel, amit megesznek, a sör(nek látszó valami), amit megisznak. Arról nem is beszélve, amikor hányniuk kell a színpadon. Vagy amikor folyik a vér. Szerintetek azt ki szerzi be, készíti el? Kellékesnek lenni előadásról előadásra kihívás, nem?
4. a rendező asszisztense
Na, ez izgalmas szerep, ami egyébként országonként is eltérő, mert a német gyakorlatban az asszisztens fiatal, leendő rendező, aki éppen kitanulja a szakmát. A magyar gyakorlatban egy elképesztően precíz háttérember, aki fejben tart mindent, ő adja meg, hogy kire/mire lesz szükség a másnapi próbán, félszavakból megért és lejegyez rendezői utasításokat, vezeti, hogy ki hogyan mozog egy jelenetben. Egy jó asszisztens kincset ér.
5. súgó
Talán a súgó kilóg a sorból, mert róla is szoktunk hallani, és ha mégsem, a neve tényleg árulkodó. Ma már nincs súgólyuk, úgyhogy sokszor oldalt ül a takarásban, néha az első sorban, kezében a példány, és ha kell, kisegíti a színészeket. Ő érzi, hogy mikor kell. Ó, és a próba alatt vezet minden változtatást a szövegben, végszavazással segít a színészeknek tanulni vagy gyakorolni, felkészít beugró művészeket. Úgy van ott, hogy mi észre se vegyük, mégis jelen legyen, ha kell.
6. ügyelő
A láthatatlan hang a színházban. Persze, ehhez a színfalak mögött kell járnod, hogy meghalld. Nem, nem a régi korok szelleme, hanem az az ember, aki összefogja az előadás és a próbák alatt a munkát, színpadra kéri a jelenetükhöz a színészeket, minden egyes este odafigyel arra, hogy gördülékenyen menjen le az előadás. Mi meg azt se tudjuk, hogy létezik…
Még nincs vége a sornak – természetesen. Az új regény egy színházban játszódik, rálesünk majd néhány foglalkozásra. Van, aki mesélni is fog, van, akit „csak” munka közben látunk. Tarts velem és less a színfalak mögé te is!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.